![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fgoodrequest-web.s3.eu-central-1.amazonaws.com%2FWEBINAR_Potrebujete_pre_svoj_biznis_mobilnu_aplikaciu_12_adfb6e1fe1.png&w=3840&q=75)
Webinár: Potrebujete pre svoj biznis mobilnú aplikáciu?
![](/_next/image?url=https%3A%2F%2Fgoodrequest-web.s3.eu-central-1.amazonaws.com%2FBruno_Grinc_Marketing_f0e3cd87b8.jpeg&w=96&q=75)
16. Sep 2021
BusinessKaždý dobrý projektový manažér, alebo Scrum master chce, aby jeho tím fungoval efektívne, aby bol produktívnejší a najmä, aby panovala pohodová nálada. Ale ako to dosiahnuť? Porozprávať sa otvorene spolu s tímom o tom, ako sa nám za určitú dobu darilo, dať si priamy feedback, prísť s nápadmi na zlepšenie a v neposlednom rade, posunúť sa vpred. Znie to ako začiatok riešenia?
Už podľa názvu sa na jazyk natíska definícia...áno, retrospektíva je udalosť, ktorá nás nabáda sa obzrieť späť na udalosti, ktoré sa stali. Avšak, nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Scrum retrospektíva je používaná v Agile prístupe ako príležitosť pre (Scrum) tím spoločne šibnúť pohľad na dokončený šprint, konštruktívne a otvorene sa zhodnotiť a vytvoriť si plán na zlepšenie, a to všetko ako tím, spoločne. Retrospektíva by mala byť tzv. "safe place" pre ľudí, aby sa nebáli zdieľať svoje pocity a postrehy, prichádzať s nápadmi ale aj kritikou. Je to míting, kde si máme vydýchnúť, nadýchnuť sa a načerpať sily na ďalší šprint. Hoci je šprint retrospektíva špeciálne nadizajnovaná pre potreby agilného vývoja a teda agilné tímy, môžeme ju adaptovať vskutku na takmer každý tím.
KTO: Scrum team
KEDY: Po dokončenom sprinte
AKO DLHO: max 1H
CIEĽ: zhodnotiť sa, pochopiť, nastaviť si plán na zlepšenie (Action items)
Na retrospektíve by sa mal zúčastniť Scrum team (t.j. Scum master alebo projekt manažér, ktorý ju vedie + Product owner a celý development team). Na retrospektívu by nemali chodiť klienti a ani C-level manažéri firmy a to práve preto, aby sme vytvorili spomínanú atmosféru dôvery, bezpečia a prostredie bez stresu. Prítomnosť vyšších manažérov by mohla tím dostať do diskomfortu a teda by tím nemusel byť taký otvorený najmä k veciam, čo sa nepodarili.
Scrum retrospektíva by mala byť naplánovaná ihneď po skončení šprintu, aby sme mali v čerstvej pamäti všetko, čo sa počas šprintu udialo. Naši projekťáci v GoodRequest zvykli retrospektívou ukončiť šprint a rovno odštartovať druhý.
Ako dlho je záludná otázka. Vo všeobecnosti by nemala retrospektíva pre 2 týždňový šprint trvať viac ako hodinu, avšak, pokiaľ má náš tím témy o ktorých sa rozprávať chce, nemusíme ho prerušovať a môžeme tento míting predĺžiť. Záleží na chuti. Rovnako, by sme nemali ľudí na tomto mítingu držať "nasilu", ak nemáme témy do diskusie alebo šlo všetko celkom hladko. Niekedy nám môže stačiť pokojne aj polhodina.
Retrospektíva ma viesť ku zhodnoteniu tímu ako celku, má viesť k spoločnému porozumeniu a určitému zlepšeniu fungovania a procesov. A to všetko vďaka zdieľaniu feedbacku a nastaveniu si Action Items. Ale pozor! Retrospektíva nie je len o práci, nástrojoch alebo o konkrétnom šprinte, je aj o ľuďoch a budovaní vzťahov. Cieľ retrospektívy preto nie hnať náš tím do ešte lepších výsledkov, cieľ je aby sme vybudovali koherentný celok, ktorý sa bude chápať a ťahať za jeden povraz.
Retrospektívu robíme preto, aby sme sa všetci v tíme kontinuálne zlepšovali, nastavovali si zrkadlo a zvyšovali transparentnosť. Ak je tento meeting vedený agilným mindesetom, môže nám pomôcť vytvoriť prostredie pre prácu, v ktorom sa všetci budeme cítiť lepšie. Verím, že ti tento článok pomohol v základnom pochopení v tom "ČO" a "AKO".
Snažila som sa zabaliť všetky dôležité kompontenty do pomyselnej malej škatuľky a dať na ňu pečiatku Retrospektíva. Tento míting má však omnoho viac zákutí a preto, ak ťa zaujímajú prípady, kedy sa môže retrospektíva ľahko zvrtnúť na hell meeting, stay tunned, v ďalšom článku sa pozrieme na najčastejšie chyby, či situácie, kvôli ktorým sa tento ľúbivý meeting môže stať kontraproduktívny.